Post

Znaki ostrzegawcze infekcji ucha i najlepsze domowe sposoby na szybką ulgę

Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca 2018 r.

Przyczyną zapalenia ucha są bakterie lub wirusy bytujące w uchu środkowym. Infekcje ucha zdarzają się częściej u dzieci niż u dorosłych. Niektóre z powszechnych objawów dla infekcji ucha to ból w uchu, szarpanie ucha, trudności z zasypianiem, ból głowy, słaba reakcja na dźwięki, wysoka gorączka, płyn sączący się z ucha, wymioty i biegunka.

Ucho składa się z trzech części: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej.

Każda z nich pełni określone funkcje, które pomagają człowiekowi słyszeć. Ucho zewnętrzne ma kształt liścia, który przechwytuje podróżujące fale dźwiękowe. Ta zewnętrzna część ucha nazywana jest "małżowiną uszną" i kieruje fale dźwiękowe do przewodu słuchowego. Fale dźwiękowe poprzez przewód słuchowy docierają do błony bębenkowej, która znajduje się w części środkowej.

Ucho środkowe zaczyna się od błony bębenkowej. Gdy fale dźwiękowe wędrujące w dół przewodu słuchowego docierają do błony bębenkowej, drga ona jak bębenek. Za błoną bębenkową znajduje się wypełniona powietrzem przestrzeń, w której znajdują się trzy małe kosteczki słuchowe - najmniejsze kości występujące w całym ludzkim ciele. Wibracje wywołują drgania tych kości. Ucho środkowe składa się z błony bębenkowej, trzech małych kosteczek słuchowych (Małżowiny, Czopu i Strzemiączka) oraz kieszonki powietrznej, w której się znajdują.

W wewnętrznej części ucha znajdują się ważne części ucha, takie jak ślimak, przewód Eustachiusza i nerwy. Fale dźwiękowe z kanału słuchowego są przesyłane do nerwów. Nasz mózg przetwarza dźwięk, który otrzymuje z nerwów, umożliwiając nam jego rozpoznanie i zrozumienie.

Każda część ucha może ulec infekcji. Najpoważniejsze są te, które dotyczą ucha wewnętrznego. Powikłaniom, takim jak uszkodzenie lub pęknięcie błony bębenkowej, można zapobiec poprzez leczenie. Nieleczone infekcje uszu mogą prowadzić do przewlekłych nawrotów, a nawet spowodować głuchotę! Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, ale dla natychmiastowej ulgi możesz spróbować kilku naturalnych metod leczenia.

Istnieją proste domowe sposoby, które możesz wypróbować, aby wyleczyć infekcję ucha i pozbyć się bólu. Wybraliśmy 10 najlepszych remediów starych żon na infekcje ucha:

1. Sól

Sól jest prawdopodobnie najbardziej dostępnym środkiem domowym.

Podgrzej jedną filiżankę soli na patelni na małym ogniu przez kilka minut. Umieść gorącą sól na ściereczce i zamknij jej otwarty koniec. Kiedy jest ciepła (nie gorąca!), połóż sól na ucho na 5 do 10 minut.

Możesz powtarzać tę czynność tyle razy, ile potrzebujesz w ciągu dnia. Ciepło pomoże wyciągnąć płyn z ucha i powstrzyma obrzęk i ból.

Alternatywnie, można użyć jedną filiżankę ciepłego ryżu zamiast soli.

2. Czosnek

Czosnek jest bardzo skutecznym środkiem na ból i może być stosowany w leczeniu zapalenia ucha na kilka sposobów.

Zrób olej czosnkowy przez gotowanie dwóch ząbków czosnku w dwóch łyżkach stołowych oleju sezamowego lub oleju musztardowego, aż zmieni kolor na czarny. Przecedzić roztwór. Kiedy będzie już dość ciepły, użyj dwóch do czterech kropli tego oleju do zainfekowanego ucha jako krople do uszu.

Alternatywnie można gotować dwa lub trzy świeże ząbki czosnku w wodzie przez pięć minut, a następnie zmiażdżyć je i posolić. Umieść tę mieszankę w czystej ściereczce i przyłóż ją do chorego ucha.

Spożywanie dwóch do trzech ząbków surowego czosnku dziennie również pomaga przyspieszyć proces gojenia.

3. Bazylia

Bazylia zmniejsza infekcje i powstrzymuje ból.

Wyciśnij sok z pięciu świeżych liści bazylii. Nałóż sok wokół ucha. Nie wlewaj soku do środka ucha. Możesz również zmieszać kilka kropli olejku z bazylii z taką samą ilością oleju nośnikowego, np. oleju kokosowego. Namocz wacik kosmetyczny w tej mieszance i delikatnie przetrzyj nim ucho wewnątrz, wokół zewnętrznej krawędzi i za uchem. Powtarzaj ten proces dwa razy dziennie.

4. Ocet z jabłek cydr (Apple Cider Vinegar)

Ocet jabłkowy cydr jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli infekcja ucha jest spowodowana przez grzyby.

Wymieszaj jedną część octu jabłkowego z równą ilością wody lub alkoholu. Namocz wacik w roztworze. Włóż wacik do ucha jak zatyczkę i pozostaw na około pięć minut. Wyjmij wacik i połóż się na przeciwległym boku, aby spuścić płyn z ucha. Użyj suszarki do włosów na niskiej dmuchawie, aby wysuszyć ucho tak bardzo, jak to możliwe.

5. Oliwa z oliwek

Jeśli przewody Eustachiusza są zablokowane z powodu woskowiny w uchu, możesz je udrożnić za pomocą oliwy z oliwek.

Podgrzej trochę oliwy z oliwek. Włóż kilka kropli lekko podgrzanej oliwy do zainfekowanego ucha. W ten sposób woskowina zmięknie. Usuń zainfekowaną woskowinę.

Zamiast oliwy z oliwek możesz również użyć oleju musztardowego.

6. Butelka z ciepłą wodą

Ciepło szybko złagodzi część bólu i zapobiegnie zakażeniu mikroorganizmami.

Umieść butelkę z ciepłą wodą lub poduszkę grzewczą przy uchu. Możesz również zastosować ciepły kompres. Zanurz czystą ściereczkę w letniej wodzie, wykręć nadmiar wody, a następnie umieść ściereczkę na zainfekowanym uchu. Nie przykładaj ciepła zbyt długo. Zacznij od pięciu minut, a następnie usuń go. Odczekaj chwilę i przyłóż ponownie.

7. Cebula

Oprócz jego zastosowań w kuchni, cebula jest skuteczna w leczeniu infekcji ucha.

Piec cebulę przez pół godziny, pokroić na pół i umieścić jedną połowę w grubej bawełnianej ściereczce. Umieść ściereczkę na zainfekowanym uchu na pięć minut. Odczekaj 10 minut, a następnie powtórz ten proces.

8. Olejek z drzewa herbacianego

Łagodne właściwości antybakteryjne obecne w olejku z drzewa herbacianego mogą dać natychmiastową ulgę od bólu ucha.

Umieść trzy krople olejku z drzewa herbacianego, dwie łyżki stołowe oliwy z oliwek, łyżeczkę srebra koloidalnego i łyżeczkę octu jabłkowego. Podgrzej tę mieszankę bardzo lekko. Włóż mieszankę do ucha i pozostaw na 5 minut. Następnie obróć się i połóż na drugim boku, tak aby mieszanka całkowicie wypłynęła z ucha. Powtórz to dwa do trzech razy dziennie, aż będziesz miał pełną ulgę.

9. Sok z liści mango

Wyciąg z liści mango jest szybkim i skutecznym sposobem leczenia.

Zmiażdżyć lub zmielić dwa do trzech miękkich liści mango, aby wydobyć sok. Lekko podgrzej sok. Używając kroplomierza, wpuść trzy do czterech kropli soku do zainfekowanego ucha. W ciągu kilku minut poczujesz ulgę w bólu. Stosuj to lekarstwo dwa do trzech razy dziennie, aby uzyskać pełną ulgę w zapaleniu ucha.

10. Mleko matki

Mleko matki ma naturalne przeciwciała, które mogą pomóc przyspieszyć proces gojenia się każdego rodzaju infekcji ucha. Złagodzi obrzęk i dyskomfort i może pozbyć się infekcji ucha w ciągu jednego lub dwóch dni. Ten środek działa zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Używając kroplomierza, wprowadź kilka kropli świeżo odciągniętego mleka matki do chorego ucha. Powtarzaj ten proces co kilka godzin, w zależności od potrzeb.

Mleko matki może być również stosowane do leczenia infekcji oczu, drobnych skaleczeń i drobnych oparzeń.

Te środki mogą pomóc w leczeniu drobnych infekcji ucha. Jeśli nie ma poprawy w ciągu kilku dni, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Niektóre z linków, które umieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, otrzymam niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i moje dobre doświadczenia w ich stosowaniu, a nie ze względu na prowizję, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Komentarze (0)

Zostaw komentarz