Post

Twoje nawyki związane ze snem mogą zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

Niepokój związany z chorobą Alzheimera jest coraz większy. Obecnie zdiagnozowano ją u ponad 40 milionów osób. Atakuje ona komórki mózgowe, prowadząc do demencji, wraz z problemami z pamięcią i funkcjami poznawczymi. Społeczność medyczna nadal poszukuje możliwych sposobów leczenia lub spowolnienia rozprzestrzeniania się choroby.

Na przestrzeni lat przeprowadzono liczne badania nad tą chorobą. Doprowadziło to do pewnych obiecujących badań i rozwoju. Jedną z teorii, którą naukowcy badają, jest możliwość, że brak snu może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Nowe badanie wykazało związek między brakiem wystarczającej ilości snu a chorobą Alzheimera. Jeśli jeszcze nie nadałeś priorytetu wystarczającej ilości snu, to po przeczytaniu tego będziesz.

 

Naukowcy patrzą na wpływ słabego snu

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley rozpoczęli badania nad skutkami, jakie brak snu może mieć na pamięć. W ramach tych badań, naukowcy szczególnie patrzyli na związek między deficytem snu a zwiększonym występowaniem choroby Alzheimera.

Naukowcy odkryli, że nadmierne złogi beta-amyloidu mogą być główną częścią tego, jak postępuje choroba Alzheimera. To toksyczne białko zostało powiązane z gorszym snem. Chociaż naukowcy wierzyli, że beta-amyloid i brak snu są ze sobą powiązane, musieli zweryfikować swoją hipotezę poprzez odpowiednie badania.

W przeszłości naukowcy badali tę kwestię na zwierzętach. Najnowsze badanie było jednym z pierwszych, w którym oceniano wpływ złogów beta-amyloidu na ludzi. Badania te są częścią rosnącego zainteresowania wzajemnymi powiązaniami między snem, złogami beta-amyloidu, pamięcią i chorobą Alzheimera.

W tym badaniu naukowcy byli w stanie wykorzystać skany PET do pomiaru obecności złogów beta-amyloidu w mózgu. Skany MRI zostały użyte do pomiaru funkcji mózgu podczas testów pamięci. Urządzenia EEG zostały użyte do pomiaru fal mózgowych podczas snu.

Łącząc te testy i skany, naukowcy mogli lepiej ocenić swoją teorię, że brak snu jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju choroby Alzheimera.

Zamiast badać dorosłych, którzy już mają chorobę Alzheimera, naukowcy wybrali do badania dorosłych, którzy nie mieli żadnych oznak demencji lub innych zaburzeń neurodegeneracyjnych. 26 seniorów, w wieku od 65 do 81 lat, nie miało również problemów ze snem ani zaburzeń psychicznych.

Uczestnicy zostali poproszeni o zapamiętanie 120 par słów. Następnie sprawdzano, jak dobrze pamiętają te pary. Następnie grupa spała przez osiem godzin, podczas gdy ich fale mózgowe były mierzone za pomocą skanów EEG. Rano wykorzystano skany MRI, gdy badani recytowali pary słów, które jeszcze pamiętali.

Po zakończeniu badania, naukowcy zauważyli, że uczestnicy z najwyższymi pomiarami beta-amyloidu byli tymi, którzy otrzymali słaby sen. Oni również wypadli najgorzej w teście pamięci.

 

Błędny cykl, który może napędzać chorobę Alzheimera

Im więcej beta-amyloidów w mózgu, tym mniej głębokiego snu jesteś w stanie uzyskać. Wpływa to na pamięć i zdolność do pozbycia się beta-amyloidów. Naukowcy zwrócili uwagę, że jest to błędne koło i przyznają, że nie wiedzą, co występuje pierwsze - brak snu czy obecność złego białka.

 

Zacznij lepiej wypoczywać w nocy

Naukowcy rozumieją, że potrzebujesz snu, aby oczyścić mózg ze złych białek. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, możesz doświadczyć trudności z koncentracją, pamięcią i jasnością. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do wystąpienia demencji, utraty pamięci i choroby Alzheimera.

Każdy powinien podjąć wysiłek, aby dobrze wypocząć w nocy. Łatwo jest zaplątać się w swoje codzienne zobowiązania w pracy i w domu. Jeśli masz tendencję do trudności z zasypianiem, spróbuj ograniczyć spożycie kofeiny i unikaj jedzenia na kilka godzin przed snem.

Ustalenie regularnego harmonogramu snu może również pomóc w podniesieniu jego jakości. Ustal, o której godzinie musisz wstać każdego ranka, aby mieć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do pracy. Odejmij od tego czasu osiem godzin, aby ustalić porę snu.

Na przykład, jeśli musisz wstać o 5 rano, to połóż się przed 21. Jeśli zasypianie zajmie Ci godzinę, to i tak powinieneś zdążyć na siedem godzin odpoczynku. W ciągu kilku tygodni powinieneś zauważyć, że Twój sen się poprawia.

Naukowcy podejrzewali, że brak snu może być związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. To najnowsze badanie zdaje się potwierdzać te przekonania. Kiedykolwiek badanie jest w stanie rzucić trochę dodatkowego światła na jakiś temat, naukowcy mogą skupić swoje badania i dokonać przełomów. Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie w przypadku tego badania.

Dowiedz się więcej na: http://centrumwitalnosci.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz