Post

Poznaj przyczyny powstawania włókniaków macicy i dowiedz się, jak je zredukować/skurczyć

Ostatnia aktualizacja 20.04.2018 r.

Młoda kobieta w wieku dwudziestu kilku lat, przyszła do mnie z pytaniem, jak może obkurczyć włókniaki macicy. Jej lekarz potwierdził, że ma "rodzinę guzów włóknistych". Mimo, że guzy były łagodne, powodowały u niej silne skurcze PMS, bolesne współżycie i obfite krwawienia miesiączkowe.

Miała kilka zabiegów chirurgicznych, aby je usunąć, ale włókniaki wciąż powracały! Powiedziano jej, że jej niepłodność była związana z rozwojem tych włókniaków. Wiedziała, że jej dieta ma coś wspólnego ze wzrostem włókniaków, ale nie była pewna, ponieważ twierdziła, że jest wegetarianką.

Żywność, która powoduje włókniaki macicy

Kiedy przeprowadziłem analizę jej diety, okazało się, że mimo iż jest wegetarianką, jej dieta nie była całkowicie "czysta" i kilka produktów, które jadła regularnie, przyczyniało się do wzrostu guzów. Niektórzy z winowajców:

  Produkty sojowe: Wegetarianie mają tendencję do jedzenia większej ilości produktów sojowych dla białka. Jedzenie niektórych produktów sojowych może być korzystne, ale spożywanie ich w nadmiarze może powodować podagrę i wzrost włókniaków. Produkty sojowe (z wyjątkiem sfermentowanej soi, takiej jak miso i tempeh) mają wysoką zawartość fitoestrogenów, które są szkodliwe dla zdrowia kobiet.
  Mleko sojowe: Mleko sojowe ma bardzo wysoką zawartość estrogenów, które powodują zaburzenia równowagi hormonalnej. Stan dominacji estrogenów może powodować wiele innych problemów zdrowotnych, poza rozrostem włókniaków. Niektóre z objawów dominacji estrogenów to: - Endometrioza - Skrzepy krwi podczas menstruacji - Włókniaki w piersiach - niepłodność - Nieregularne cykle miesiączkowe - Przyrost wagi - Problemy z tarczycą - Niski popęd płciowy lub jego brak
  Tabletki antykoncepcyjne: Doustne tabletki antykoncepcyjne mogą być przepisywane w celu zmniejszenia obfitych miesiączek, ale w rzeczywistości mogą one przyczynić się do wzrostu włókniaków. Hormonalna terapia zastępcza (HRT) to kolejny lek naśladujący estrogen, który sprzyja rozwojowi włókniaków.
  Herbicydy i pestycydy: Pozostałości po herbicydach, pestycydach i nawozach sztucznych stosowanych na uprawach żywności naśladują estrogen i wpływają na hormony. Żywność przechowywana i/lub gotowana w plastikowych naczyniach może również przyczyniać się do zaburzeń równowagi hormonalnej, a co za tym idzie, do wielu problemów zdrowotnych kobiet.
  Przetworzona żywność: Ogranicz spożycie przetworzonej żywności, która jest obciążona sztucznymi dodatkami do żywności, takimi jak barwniki, konserwanty, środki aromatyzujące, emulgatory, tłuszcze trans, sól i cukier. Są one bardzo toksyczne dla wątroby i służą jedynie osłabieniu jej funkcji i są szkodliwe dla zdrowia.

Przeczytaj 10 źródeł substancji zaburzających gospodarkę hormonalną i jak ich unikać.

Inne niewegetariańskie przyczyny powstawania włókniaków macicy

Trzymaj się z dala od nabiału i produktów mięsnych pochodzących od zwierząt hodowanych komercyjnie, którym wstrzykuje się antybiotyki, sterydy i hormony. Te dodane hormony pozostają w mięsie, które jesz, które mogą karmić guzy. Jeśli chcesz jeść produkty mleczne i mięsne, wybieraj zwierzęta z hodowli organicznej, pozbawione hormonów.

Znaki ostrzegawcze, że możesz mieć włókniaki

Problemy z pęcherzem: Włókniaki, które rosną na zewnętrznej ścianie macicy w pobliżu pęcherza moczowego, mogą naciskać na niego, powodując ucisk, który będzie wymagał częstszych wizyt w toalecie. Jeśli zauważysz, że często chodzisz do toalety w nocy, możesz chcieć, aby to sprawdzono.

Ucisk na odbytnicę: Włókniaki, które rosną w kierunku tylnej części macicy mogą uciskać odbytnicę i powodować nieprzyjemne uczucie chęci wykonania ruchu. Ucisk może dodatkowo powodować hemoroidy.

Ból dolnej części pleców: Włókniaki, które znajdują się na zewnętrznej tylnej ścianie macicy, mogą uciskać nerwy rdzeniowe i powodować silny ból. Dolegliwości mogą być bardziej nasilone przed i w trakcie miesiączki.

Opuchlizna podbrzusza: Duże włókniaki mogą sprawić, że kobieta będzie wyglądała jakby była w ciąży. Może nie być odczuwalny ból, więc wiele kobiet nie poddaje się badaniu.

Niepłodność lub częste poronienia: Chociaż istnieje wiele przyczyn niepłodności i poronień, obecność włókniaków macicy może również powodować te problemy. Proste badanie ultrasonograficzne może ujawnić obecność włókniaków.

Przedłużające się i obfite miesiączki: Jest to jeden z pierwszych i najczęstszych objawów ostrzegawczych włókniaków macicy. Nadmierne krwawienie ze skrzepami krwi to znaki, na które należy zwrócić uwagę i które powinny być leczone, ponieważ mogą one również prowadzić do anemii z powodu obfitego krwawienia. Skurcze i ból w podbrzuszu lub w tylnej części nóg są również powszechne.

Bolesne współżycie seksualne: W zależności od lokalizacji i wielkości włókniaka, stosunek płciowy może stać się niewygodny i bolesny. Ból może być bardziej widoczny w niektórych pozycjach.

Jak zapobiegać powstawaniu i zmniejszaniu się włókniaków macicy?

Kiedy zrozumiesz przyczyny powstawania włókniaków macicy, sensowne będzie usunięcie tych przyczyn, aby zatrzymać ich wzrost. Oto kilka innych zmian/dodatków do diety i stylu życia, które możesz wprowadzić w celu zmniejszenia włókniaków:

  Energiczne ćwiczenia: Ćwiczenia i fizyczne ruchy ciała, wraz z jedzeniem odpowiedniej leczniczej żywności, pomogą uregulować twoją owulację i stopniowo zmniejszyć/skurczyć włókniaki.
  Zarządzaj swoim stresem: Kobiety często nie doceniają szkód, jakie stres może wyrządzić ich organizmowi. Stres pozbawia organizm ważnych składników odżywczych, osłabia nadnercza i inne narządy oraz przyczynia się do zaburzeń hormonalnych.
  Jedz rośliny strączkowe i fasolę: Awokado, jajka, quinoa, nasiona chia, rośliny strączkowe i fasola są przykładami niektórych doskonałych źródeł białka, które należy spożywać, zamiast iść do produktów sojowych na białko. Jedz małą porcję tych pokarmów białkowych z każdym posiłkiem, który nie tylko pomoże zmniejszyć rozmiar włókniaków, ale może również oferować ochronę przed rakiem piersi i szyjki macicy, jak również.
  Pokarmy wspomagające wątrobę: Wzmocnij swoją wątrobę dzięki pokarmom, które wspierają wątrobę, takim jak burak, grejpfrut, mniszek lekarski i ostropest mleczny. Wypróbuj ten bardzo korzystny dla zdrowej wątroby sok z buraków.
  Napoje: Trzymaj się z dala od alkoholu i napojów zawierających kofeinę, takich jak napoje gazowane i kawa, ponieważ są one moczopędne i odwadniające. Wiele stron zaleca picie zielonej herbaty na ten stan, ale ja radzę jej unikać. Zielona herbata hamuje wchłanianie żelaza, a w przypadku włókniaków mogłaś stracić dużo krwi menstruacyjnej i być może jesteś anemiczką. Nie potrzebujesz tego dodatkowego utrudnienia.
  Woda: Nie pij wody z kranu, ponieważ zawiera ona fluor, chlor i inne metale ciężkie. Upewnij się, że masz w domu zainstalowany dobry system filtrujący, aby uniknąć przyjmowania tych toksyn, które mogą spowodować trwałe uszkodzenia. Ja piję wodę destylowaną.
  Owoce i warzywa: Jedz dużo świeżych organicznych owoców i warzyw. Jeśli masz nawracające włókniaki, post sokowy / spożywanie zielonych soków może być bardzo pomocne w szybszym obkurczaniu się włókniaków. Zawartość chlorofilu jest bardzo oczyszczająca, alkalizująca i uzdrawiająca dla układu rozrodczego.
  Pomocne suplementy: Niektóre suplementy, które mogą być korzystne dla obkurczania włókniaków (wybieraj tylko z wysokiej jakości i renomowanych marek)-spirulina, chlorella, omega-3, L-arginina, L-lizyna, witamina C i cynk. Polecam również przyjmowanie herbaty Essiac, która zawiera 8 potężnych ziół, które są bardzo korzystne dla detoksykacji układu rozrodczego.
  Pomocne zioła: Niektóre z ziół, które możesz wziąć, aby wyeliminować włókniaki obejmują: "Dong quai", black cohosh, korzeń mniszka lekarskiego, nalewkę z chasteberry, herbatę z pokrzywy, pau d'arco i kurkumę. Jeśli chcesz wziąć któreś z tych ziół, sprawdź w sklepie zielarskim, jak je stosować.

Podczas gdy wielu konwencjonalnych lekarzy zaleci więcej operacji i ostatecznie histerektomię, aby zapobiec odrastaniu, włókniaki naprawdę dobrze reagują, gdy przestaniesz karmić je niewłaściwymi pokarmami i zaczniesz jeść lecznicze pokarmy. Zatrzymaj swoją ekspozycję na nadmierne estrogeny i umieścić powyższe w praktyce, aby uniknąć operacji.

Niektóre z linków, które zamieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i to, że mam dobre doświadczenia z ich używaniem, a nie ze względu na prowizję, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej
Pokaż komentarze (6)

Komentarze (0)

Zostaw komentarz