Post

7 niepodejrzanych oznak, że pijesz za mało wody

Ostatnia aktualizacja: 3 lipca 2018 r.

Woda to idealny napój. Jest łatwo dostępna niemal wszędzie, a do tego uzupełnia zapasy w organizmie - utrzymując nawodnienie.

Picie innych płynów, takich jak kawa, mleko, napoje gazowane i napoje sportowe, nie zastępuje potrzeby picia czystej, orzeźwiającej wody.

Prawda jest taka, że Twoje ciało potrzebuje czystej wody pitnej. Jeśli nie pijesz jej wystarczająco dużo, może ci się przydarzyć siedem poniższych rzeczy.

Oznaki, że nie pijesz wystarczająco dużo wody

1. Twoja skóra staje się odwodniona

Twoje ciało składa się w większości z wody, nic więc dziwnego, że to właśnie od niej zależy, czy Twoja skóra zachowa elastyczność i czy będzie odporna na wysuszenie oraz inne podrażnienia związane ze skórą.

Kiedy w Twoim organizmie brakuje wody, możesz również mniej się pocić, co może uniemożliwić Twojej skórze naturalne zmycie niektórych zanieczyszczeń, które zgromadziła w ciągu dnia. Prowadzi to do powstawania wyprysków trądzikowych i podrażnień skóry.

2. Twoje kanaliki łzowe wysychają

Z odwodnieniem, twoje kanały łzowe mogą zacząć wysychać, co prowadzi do przekrwionych i podrażnionych oczu. Jeśli zauważysz, że twoje oczy są regularnie suche, czerwone i przekrwione, to powinieneś zacząć pić więcej wody. Odwodnienie może zaostrzyć istniejące schorzenia oczu, takie jak jaskra.

3. Zaczynasz tracić mięśnie

Nie picie wystarczającej ilości wody może skutkować mniejszą masą mięśniową. Zawsze, gdy zaczynasz nową rutynę ćwiczeń, zalecane jest utrzymywanie nawodnienia przez cały czas trwania treningu. Pomaga to mięśniom odzyskać siły i zapobiega stanom zapalnym oraz bolesności mięśni.

4. Łatwo chorujesz i zostajesz dłużej chory

Konsekwentne picie wody pomaga Twojemu ciału wypłukać szkodliwe toksyny. Regularne i wystarczające spożycie wody sprawia, że narządy Twojego ciała pracują, pomagając w filtrowaniu odpadów. Kiedy jesteś odwodniony, toksyny i bakterie pozostają w twoim organizmie dłużej, przeciągając w czasie wszelkie bóle i choroby, które możesz mieć.

5. Jesteś bardziej zmęczony

Kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości wody, twoje ciało zaczyna polegać na wodzie z krwiobiegu. Kiedy krew jest odwodniona i brakuje tlenu, a następnie reszta ciała doświadcza tego braku tlenu, który z kolei powoduje skrajne zmęczenie.

Kiedy czujesz ekstremalne zmęczenie, masz prawdopodobnie poszedł zbyt długo bez odpowiedniej ilości wody, i powinien zacząć pić wystarczająco dużo, aby prawidłowo nawodnić.

6. Doświadczasz różnych problemów z trawieniem

Brak wody może również powodować zaparcia i inne problemy trawienne. Twój układ trawienny potrzebuje śluzu, który nie jest wytwarzany tak łatwo, gdy jesteś odwodniony, aby rozkładać pokarm i chronić wyściółkę żołądka. Bez odpowiedniego nawodnienia, Twój kwas żołądkowy może zaatakować wnętrze żołądka, powodując niestrawność, a nawet zgagę.

7. Mogą pojawić się kamienie nerkowe

Innym schorzeniem, którego możesz doświadczyć, nie pijąc wystarczającej ilości wody, są kamienie nerkowe. Kamienie nerkowe zazwyczaj rozwijają się, gdy istnieje nierównowaga wody, minerałów i soli w moczu. Właściwie to nie bycie nawodnionym jest główną przyczyną powstawania kamieni nerkowych, ponieważ brak wody pozwala solom i minerałom przylegać do siebie, tworząc kamień nerkowy.

To tylko próbka potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, na które narażasz się, jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody. Jeśli chcesz uniknąć tych problemów, to powinieneś pozostać nawodniony przez cały dzień. Staraj się spożywać co najmniej 8 ośmiouncjowych szklanek wody każdego dnia. Jeśli pozostaniesz nawodniony, możesz znacznie zwiększyć swoje zdrowie i pomóc odeprzeć te warunki zdrowotne.

Przeczytaj: Ile wody trzeba pić dziennie.

Referencje: https://www.lifehack.org/articles/lifestyle/14-signs-youre-not-drinking-enough-water.html

Niektóre z linków, które zamieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i moje dobre doświadczenia w ich stosowaniu, a nie ze względu na prowizję, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Komentarze (0)

Zostaw komentarz