Post

Badanie: Marihuana usuwa toksyczne proteiny z komórek mózgowych, chroniąc przed chorobą Alzheimera

 Niektóre potencjalnie dobre wieści na temat związków marihuany unoszą się z laboratoriów Salk Institute w San Diego. Naukowcy odkryli, że medyczna marihuana chroni komórki mózgowe i zdrowie mózgu. Główny związek psychoaktywny w marihuanie - tetrahydrokannabinol (THC) - oraz kilka innych aktywnych związków usuwa białka amyloidu beta z neuronów hodowanych w laboratorium.

Amyloid jest toksycznym białkiem, o którym wiadomo, że gromadzi się w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera. Związki te również znacząco zmniejszyły komórkowy stan zapalny, czynnik leżący u podstaw postępu choroby.

Nie jest to pierwsze badanie, w którym badano, czy związki aktywne zawarte w konopiach indyjskich mogą odgrywać rolę w walce z chorobą Alzheimera, ale pierwsze, w którym stwierdzono podwójne działanie zarówno przeciwko białkom amyloidu beta, jak i zapaleniu.

Kannabinoidy mogą mieć działanie neuroprotekcyjne przeciwko Alzheimerowi

"Chociaż inne badania dostarczyły dowodów na to, że kannabinoidy mogą mieć działanie neuroprotekcyjne przeciwko objawom choroby Alzheimera, uważamy, że nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje, że kannabinoidy wpływają zarówno na stan zapalny, jak i na akumulację amyloidu beta w komórkach nerwowych" - powiedział profesor David Schubert, starszy autor badania, w komunikacie prasowym Salk Institute.

Mózg produkuje własne cząsteczki podobne do marihuany, endokannabinoidy, które odgrywają rolę sygnalizacyjną pomiędzy komórkami, ale także wydają się chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniami wywołanymi przez amyloid. THC w marihuanie aktywuje te same receptory, co endokannabinoidy w organizmie.

"Stan zapalny w mózgu jest głównym elementem uszkodzeń związanych z chorobą Alzheimera, ale zawsze zakładano, że ta odpowiedź pochodzi z komórek immunopodobnych w mózgu, a nie z samych komórek nerwowych" - powiedział Antonio Currais, badacz podoktorski w laboratorium Schuberta i pierwszy autor pracy. "Kiedy udało nam się zidentyfikować molekularne podstawy odpowiedzi zapalnej na amyloid beta, stało się jasne, że związki podobne do THC, które komórki nerwowe wytwarzają same, mogą być zaangażowane w ochronę komórek przed śmiercią".

Toksyczne białko Amyloid Beta

Badania nad amyloidem beta wskazują, że białko to gromadzi się przez wiele lat przed wystąpieniem choroby Alzheimera, w niektórych przypadkach nawet przez dziesięciolecia. Jeśli to prawda, to podejmowanie kroków na wcześniejszym etapie życia w celu zmniejszenia jego akumulacji ma sens. Najnowsze badania sugerują, że aktywne związki znajdujące się w konopiach indyjskich mogą pomóc poprzez usuwanie amyloidu beta z neuronów, podobnie do ochronnej funkcji endokannabinoidów wytwarzanych przez organizm. "Jest prawdopodobne, że akumulacja wewnątrzkomórkowego zagregowanego białka w mózgu występuje przez całe życie, przyczynia się do starzenia się poznawczego, a także może być zaangażowana w inicjację wielu chorób związanych ze starością" - stwierdzili naukowcy w badaniu. Warte odnotowania: Ćwiczenia zwiększają produkcję endokannabinoidów w organizmie, co jest kolejnym doskonałym powodem, aby je wykonywać. Oprócz wielu innych, dobrze znanych korzyści, ćwiczenia mogą również zwiększyć działanie neuroprotekcyjne przeciwko chorobie Alzheimera i innym chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Parkinsona. Naukowcy podkreślają, że badanie jest wstępne, a wyniki nie zostały jeszcze przetestowane poza laboratorium. Następnym krokiem będą próby kliniczne. Tak więc w tej chwili nie ma nic wystarczająco solidnego, aby wesprzeć używanie trawki lub zwiększenie dawki dla regularnych użytkowników. Mnóstwo badań jest prowadzonych nad aktywnymi związkami w marihuanie i jest to jedno z bardziej intrygujących odkryć, ale daleko mu jeszcze do rozstrzygających wyników. Na razie należy je umieścić w kolumnie "obiecujące, ale nie nadające się do działania".

Dowiedz się więcej na: http://centrumwitalnosci.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz